Facebook

Integracja w Trąbinie Rumunkach

W sobotę 9 czerwca 2018 r. w Trąbinie Rumunkach odbył się piknik rodzinny. Sołtys Teresa Sieklicka oraz przewodnicząca KGW Barbara Szczepańska wraz z radą sołecką i członkiniami koła zorganizowały międzypokoleniowe spotkanie dla mieszkańców sołectwa.  W trakcie pikniku, pracownicy Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przeprowadzili szkolenie z zasad bezpieczeństwa i higieny pracy w gospodarstwie, na koniec którego losowano dla uczestników cenne nagrody. Organizatorzy zadbali również o inne atrakcje dla swoich mieszkańców, zapewnili m.in. słodki poczęstunek oraz lody dla najmłodszych.

image

Puchar Wójta zdobyty!

W piątkowy wieczór 8 czerwca 2018 r. na kompleksie boisk sportowych w Ostrowitem odbył się turniej w piłce nożnej o puchar Wójta Gminy Brzuze. Do rozgrywek stanęło osiem drużyn z terenu gminy i gmin sąsiednich: Mito Spedycja, Błękitni Rypin, Coco Jambo, Team White, KS Ubojnia, Gang Ignatów, Abstynenci i Sokół. Zawodnicy Błękitnych wykazali się najlepszymi umiejętnościami piłkarskimi i otrzymali tytuł zwycięzcy zawodów oraz puchar z rąk wójta Jana Koprowskiego. Tytuł wicemistrza przypadł zespołowi Abstynentów, a po zaciętej walce piłkarze Mito Spedycja wywalczyli trzecie miejsce z Team White z Trąbina. Turniej został zorganizowany przez Gminny Klub Sportowy Pojezierze Brzuze we współpracy z Gminą Brzuze oraz dzięki pomocy organizacyjnej nauczycieli i wolontariuszy.

image

Triathlon Brzuze 2018 odwołany

Z przykrością informujemy wszystkich zainteresowanych, że zawody Triathlonowe w 2018 roku zostały odwołane z powodu małej liczby zgłoszeń. Ponadto wszystkie wpłaty dotyczące Triathlonu zostaną zwrócone na konta zainteresowanych do 15 czerwca 2018 r.

Budowa nowych pomostów rozpoczęta

W pierwszych dniach czerwca 2018 r. rozpoczęła się budowa pomostów nad jeziorami w Trąbinie i Ostrowitem. Prace zostaną zakończone pod koniec miesiąca, wtedy mieszkańcy oraz turyści będą mogli korzystać  łącznie z sześciu obiektów rekreacyjnych nad wodami gminy Brzuze. Inwestycja jest realizowana dzięki dotacji, którą samorząd gminy pozyskał z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność”.

image

Nowe parkingi i drogi wewnętrzne

Wśród aktualnych  działań inwestycyjnych realizowanych przez samorząd gminy Brzuze znajduje się budowa drogi dojazdowej przy Szkole Podstawowej w Trąbinie oraz parking i miejsce manewrowe dla autobusu szkolnego przy SP w Ugoszczu. Całość prac polegających na wykonaniu podbudowy i nawierzchni z kostki brukowej wykonują pracownicy gminy i szkół.

image

Podbudowa drogi w Mościskach

Trwa przygotowanie podbudowy na drodze gminnej w sołectwie Przyrowa-Mościska. Droga prowadzi z Mościsk do Ostrowitego. Po zakończeniu prac przygotowawczych ułożona zostanie masa bitumiczna. Zakończenie inwestycji przewidziane jest na wrzesień.

image

Patrol historyczny w Ostrowitem

Słoneczna pogoda w niedzielę 27 maja 2018 r. sprzyjała organizatorom  imprezy na placu przy jeziorze w Ostrowitem. Lokalna Grupa Działania Gmin Dobrzyńskich Region Północ realizowała regionalny projekt pn. „Patrol historyczny - Pogranicze chrześcijaństwa”, w którego organizacji uczestniczyła również Gmina Brzuze. W klimat średniowiecznych wydarzeń ukazujących walki rycerskie i pokazy jeździeckie wprowadził gości Andrzej Szalkowski, pierwszy kawaler dobrzyńskiego bractwa rycerskiego. W trakcie pikniku wójt Jan Koprowski dokonał pasowania na rycerzy sześciu młodych rycerzy, zwycięzców konkursu na najdzielniejszego wojownika. Dorośli i dzieci mogli wykazać się umiejętnościami uczestnicząc w warsztatach kowalskich, ceramicznych i czerpania papieru, a także spróbować swoich sił w konkursie łuczniczym. Goście mogli również przejechać się zabytkową bryczką i obejrzeć film w mobilnym kinie 7d, a najmłodsi korzystać z bezpłatnego mini placu zabaw. Wszystkie atrakcje były dla uczestników udostępnione nieodpłatnie.
- Patrol historyczny w Ostrowitem zgromadził wielu mieszkańców gminy Brzuze. Przygotowaliśmy atrakcje z okazji odbywających się w gminie Dni Rodziny. Zainteresowanie wzbudziły zarówno zabawy i rekonstrukcje historyczne, jak i kino mobilne 7d. Była znakomita okazja by poznać teren nad Jeziorem Ostrowickim, który przygotowujemy do wykorzystania rekreacyjnego. Znajdzie się tu miejsce do wypoczynku i kameralnych imprez oraz  uroczystości. Już niedługo zbudowany zostanie pomost. Teren zostanie udostępniony mieszkańcom. - podsumował wójt gminy.

image

Konferencja przyrodnicza „Przyroda gminy Brzuze”

Ukazała się kolejna publikacja dotycząca naszej gminy. Albumowe wydanie pod tytułem „Przyroda gminy Brzuze i okolic” zaprezentowane zostało we wtorek 22 maja 2018 r. w świetlicy wiejskiej w Brzuzem. Wydawnictwo ilustrowane jest fotografiami wykonanymi przez mieszkańców i pracowników gminy, a autor tekstu i koncepcji książki, wójt Jan Koprowski, przedstawił w nim również m.in. aspekty ochrony krajobrazu rolniczego oraz potencjalnych zagrożeń dla środowiska przyrodniczego. Zawarte w publikacji materiały są wynikiem wieloletnich badań i obserwacji terenowych oraz starań podejmowanych przez samorząd gminy. Stanowią jeden z etapów w opracowaniu lokalnej strategii promocji i ochrony przyrody oraz część działań z zakresu edukacji ekologicznej. Szata graficzna książki wyróżnia się dzięki zdjęciom wykonanym w miejscowościach gminy Brzuze i przekazanym na jej rzecz przez fotografików przyrody: Jana Koprowskiego, Agnieszki Krauza, Pawła Osińskiego, Dariusza Pawlaka, Michała Przybylskiego, Sławomira Stawskiego i Mirosława Zabłockiego.

W trakcie konferencji przyrodniczej prezentującej książkę, dr Zbigniew Brenda wystąpił z prelekcją pt.  „Uwarunkowania przyrodnicze w planowaniu przestrzennym”, zaś dr inż. Jan Koprowski w referacie pt. „Przyrodnicze podstawy rozwoju gminy Brzuze” nawiązał do bogactwa przyrodniczego i kulturowego naszej gminy.

- Wydanie książki o przyrodzie gminy było pracochłonnym przedsięwzięciem. Dziękuję wszystkim współpracownikom za zaangażowanie i pomoc, a fotografikom za przekazanie zdjęć do publikacji. Wszystkim czytelnikom życzę miłej i pożytecznej lektury książki, która ma na celu ukazanie wyróżniających cech krajobrazu i środowiska przyrodniczo-kulturowego, które są naszym dziedzictwem i powinny być powodem dumy i ochrony piękna i różnorodności – powiedział wójt Jan Koprowski.

Wśród zgromadzonych gości był również Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski Józef Ramlau, który dziękując za zaproszenie pogratulował Gminie Brzuze inicjatywy spotkania oraz docenił podjęte działania na rzecz ochrony środowiska. Zwrócił uwagę na niezwykłe walory krajobrazowe m.in. zadrzewienia śródpolne i cieki wodne oraz wspaniałe ukształtowanie terenu, równoważące i rekompensujące małą lesistość gminy.

Konferencję, którą prowadziła Danuta Wiśniewska wzbogacił program artystyczny pt. „Pracowite pszczółki”, zaprezentowany przez dzieci z oddziału zerowego Szkoły Podstawowej w Ostrowitem.

Książka została wydana przez Gminę Brzuze przy wykorzystaniu środków własnych oraz dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Jej dystrybucja odbywać się będzie w ramach prowadzonej w gminie edukacji ekologicznej. Dostępna będzie również w bibliotekach.

image
Więcej artykułów…
Start > Strona główna
Reforma oświaty
Reforma oświaty
Rewitalizacja
1%
sołectwa
Inwestycje
Odpady
Obrona cywilna
Mapa gminy
MAK+

Osoby online

Naszą witrynę przegląda teraz 85 gości