Facebook

Opłata za odpady – nowy numer konta

Urząd Gminy Brzuze informuje, że uległ zmianie numer konta bankowego, na który należy uiszczać opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Wpłat prosimy dokonywać do 25 dnia każdego miesiąca na podany poniżej numer rachunku:

Bank Spółdzielczy Skępe O/Ostrowite
84 9546 0004 2003 0010 2990 0024

Nowe połączenia autobusowe na terenie powiatu

Urząd Gminy Brzuze przekazuje informację Starostwa Powiatowego o uruchomieniu nowych połączeń autobusowych wraz z rozkładem jazdy.

GAP Pojezierze Brzuze zaprasza na trening

Wójt Gminy Brzuze oraz GKS Pojezierze Brzuze informują o rozpoczęciu zajęć piłkarskich dla dzieci w Gminnej Akademii Piłkarskiej Pojezierze Brzuze. Pierwsze treningi, na których zostanie również przedstawiony szczegółowy harmonogram zajęć odbędą się: SKRZAT (roczniki 2015, 2014, 2013) – 9.09.2019 r. (poniedziałek), godz. 16.00, ŻAK (roczniki 2012, 2011) – 9.09.2019 r. (poniedziałek,) godz. 17.30, ORLIK (rocznik 2010, 2009) – 10.09.2019 r. (wtorek), godz. 16.00, MŁODZIK TRAMPKARZ (rocznik 2008, 2007, 2006, 2005) – 10.09.2019 r. (wtorek), godz. 17.30. Dodatkowe informacje uzyskać można pod nr. tel. 664 718 501 w godzinach pracy Urzędu Gminy Brzuze.

XXI Dożynki Gminne w Żałem

Podziękowanie za zakończenie tegorocznych żniw w naszej gminie odbyło się 31 sierpnia br. podczas obchodów Święta Plonów w Żałem. To wielkie rolnicze święto rozpoczął barwny korowód dożynkowy prowadzony od remizy OSP do kościoła pw. św. Anny przez kapelę ludową oraz strażaków z pocztami sztandarowymi. W barwnym pochodzie starostowie dożynek: Justyna Lewicka i Paweł Witkowski nieśli chleb wypieczony z tegorocznego ziarna, a rolnicy okazałe wieńce uwite misternie z kłosów zbóż. Towarzyszyli im mieszkańcy gminy, goście oraz przedstawiciele władz samorządowych i instytucji, m.in. członkini zarządu województwa kujawsko-pomorskiego Aneta Jędrzejewska, starosta Jarosław Sochacki, zastępca komendanta PSP Andrzej Górecki i wójt Jan Koprowski. Dziękczynną mszę świętą w intencji rolników wzbogaconą występem chóru Belcanto sprawowali proboszcz żalskiej parafii ks. Tomasz Wójtowicz. ks. Andrzej Bytner, ks. Zbigniew Morawski, i ks. Henryk Zagórowicz, który wygłosił homilię. Obecny był również, pochodzący z Żałego, ks. Paweł Baliński. Po poświęceniu dożynkowych wieńców i chleba uczestnicy udali się na plac przy remizie gdzie, odśpiewano hymn, a następnie rozpoczęła się dożynkowa zabawa.
Podczas imprezy rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, który od wielu lat cieszy się wśród mieszkańców niegasnącą popularnością. Spośród szesnastu wieńców, komisja konkursowa przyznała pierwsze miejsce dla sołectwa Giżynek, drugie dla KGW Dobre, a trzecie miejsce zdobył wieniec wykonany przez KGW Brzuze. Jury wyróżniło także cztery wieńce przygotowane przez KGW z Piskorczyna, Trabina Rumunek, Ugoszcza oraz KGW i sołectwa Żałe. Koła gospodyń wiejskich z Żałego, Trąbina Rumunek, Przyrowy i Piskorczyna oraz członkinie Klubu Seniora Przystań przygotowały dla wszystkich uczestników własne wystawki, na których można było skosztować tradycyjnych potraw i poczęstować się słodkimi przysmakami. Obchody uświetniły występy artystyczne dzieci i młodzieży ze szkół z Ostrowitego, Radzynka, Trąbina i Ugoszcza, gminnego zespołu folklorystycznego Familianki, Klubu Seniora Przystań, kapeli Chłopaki do wzięcia, Osieckiej Kapeli Ludowej im. Kamińskich i Andrzeja Orciucha. Wśród wystawców, prócz gminnego stoiska, zaprezentowali się: Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego, Gminny Klub Sportowy Pojezierze Brzuze, Stowarzyszenie Dobrzyniacy i Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Brzuze. Tradycyjnie nie zabrakło zabaw dla dzieci, a dmuchane zjeżdżalnie i kino sferyczne sprawiły najmłodszym dużo frajdy. Wizyta mobilnego punku informacyjno-konsultacyjnego LGD, dzięki atrakcjom Stowarzyszenia Wędka cieszyła się wśród uczestników ogromnym zainteresowaniem. Dla dorosłych również nie zabrakło konkursów, m.in.: rzut piłką do celu, rzut snopkiem, choć największą uwagę, jak zwykle, wywołał konkurs na najsilniejszą drużynę w przeciąganiu liny, który rozstrzygnęło na swoją korzyść sołectwo Brzuze. W dodatkowym boju, już poza konkurencją, niepokonana okazała się drużyna samorządowców, która zwyciężyła w zaciętej walce z mieszkańcami sołectwa Brzuze. XXI Dożynki Gminne zakończył efektowny pokaz laserowy oraz potańcówka pod gołym niebem.
Współpraca i zaangażowanie sołtysa Pawła Witkowskiego i rady sołeckiej, radnego Piotra Przybylskiego, strażaków, gospodyń, seniorów, szkół podstawowych, parafii oraz pracowników samorządowych sprawiły, że dożynki gminne stały się okazją do świętowania dla wszystkich mieszkańców gminy Brzuze.

image

Wakacyjna wycieczka dzieci

Organizatorzy Zielonych Wakacji Brzuze 2019 przygotowali dla uczestników projektu wyjazd edukacyjny do gospodarstwa ekologicznego w Parowie Falęckiej niedaleko Chełmży. Dzieci brały udział w codziennych czynnościach pielęgnacyjnych i karmieniu zwierząt, a także poznały stare narzędzia rolnicze oraz dawne przedmioty codziennego użytku. Wycieczka zorganizowana została w ramach corocznego projektu Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Brzuze związanego z letnim wypoczynkiem dzieci i młodzieży z gminy Brzuze. Wsparcie finansowe uzyskane dzięki otwartemu konkursowi ofert urzędu marszałkowskiego w Toruniu pozwoliło zrealizować ten interesujący wyjazd.

image

Integracja w Giżynku na koniec wakacji

Słoneczna pogoda i mnóstwo atrakcji sprawiły, że mieszkańcy Giżynka licznie przybyli na organizowany piknik sołecki. W sobotnie popołudnie 24 sierpnia odbyła się impreza integracyjna, której pomysłodawcy: sołtys Maciej Kalinowski wraz z radą sołecką, radny Przemysław Nalazek, członkinie KGW Giżynek oraz strażacy z miejscowej jednostki OSP zadbali o dobrą zabawę i pyszny poczęstunek. Mieszkańcy chętnie uczestniczyli w ciekawych grach i konkursach, a dzieci mogły do woli nacieszyć się z przygotowanych atrakcji. Wśród zaproszonych gości był m.in. wójt Jan Koprowski oraz sekretarz gminy Agata Ciechanowska, która jako mieszkanka sołectwa aktywnie włączyła się w przebieg imprezy. Wieczorem przyszedł też czas na potańcówkę pod gwiazdami.

image

Pszczele inspiracje na wakacje

Dobiega końca rozpoczęty na początku sierpnia projekt pn. Pszczele inspiracje na wakacje. Inicjatywa Stowarzyszenia Dobrzyniacy ma na celu wzbogacenie oferty kulturalnej dla dzieci i młodzieży poprzez warsztaty edukacyjno-integracyjne organizowane w trakcie letniego wypoczynku. W ramach zajęć młodzi uczestnicy brali udział w cyklu warsztatów pszczelarskich, mydlarskich, świeczkarskich oraz ceramicznych, które związane są zagadnieniami ochrony pszczół. Własnoręcznie wykonali miodowe mydełka z woskiem pszczelim i woskowe świece oraz gliniane pszczele ozdoby. W poniedziałek 26 sierpnia uczestnicy odwiedzili pasiekę Tomasza Maklakiewicza w Dobrem. Oprócz skosztowania miodu właściciel wprowadził ich w tajniki hodowli pszczół, a także wskazał na główne problemy i zagrożenia związane z wymieraniem pszczół. W najbliższy czwartek dzieci wybiorą się na wycieczkę krajoznawczą nad jezioro Ostrowite i mokradła w Mościskach, gdzie wójt Jan Koprowski poprowadzi zajęcia edukacyjne.
Projekt został dofinansowany w otwartym konkursie ofert z zakresu działalności na rzecz dzieci i młodzieży, w tym wypoczynku dzieci i młodzieży, który ogłosił Urząd Marszałkowski w Toruniu.

image

Powiatowy Dzień Kukurydzy

Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie, PZDR w Rypinie oraz AMPOL-MEROL Spółka z o.o. i CALDENA sp. z o.o. zapraszają na Powiatowy Dzień Kukurydzy, który odbędzie się 29 sierpnia (czwartek) 2019 r., na poletku demonstracyjnym Macieja Kalinowskiego w miejscowości Giżynek. Rozpoczęcie o godz. 10:00.

Więcej artykułów…
Start > Strona główna
Reforma oświaty
Reforma oświaty
Rewitalizacja
1%
sołectwa
Inwestycje
Odpady
Obrona cywilna
Mapa gminy
MAK+

Osoby online

Naszą witrynę przegląda teraz 6 gości