Facebook

Informacja KOWR

Informacja dyrektora Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolniczego w Bydgoszczy dotycząca uprawy tytoniu oraz produkcji i obrotu surowcem tytoniowym.

Porozumienie w sprawie inwestycji

Na początku maja wójt Jan Koprowski podpisał z Zarządem Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy porozumienie związane z budową chodnika w Ugoszczu pomiędzy przystankami autobusowymi o długości ponad 180 m. Dla tej miejscowości wykonano również projekt instalacji energooszczędnego oświetlenia drogowego, które zostanie zamontowane w pasie drogi wojewódzkiej.
Inwestycja obejmująca montaż oświetlenia i budowę chodnika, dzięki porozumieniu zawartemu przez Gminę Brzuze i Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy, zaplanowana została także dla Ostrowitego. W ciągu drogi wojewódzkiej Grudziądz-Rypin powstaną dwa odcinki chodników w stronę Dobrego i Przyrowy oraz trzy odcinki oświetlenia.

Nowe siłownie plenerowe – inwestycje gminne w największych sołectwach

W poniedziałek 30 kwietnia zainstalowano siłownie zewnętrzne w trzech miejscowościach gminy Brzuze. W Ostrowitem miejsce do ćwiczeń rekreacyjnych zostało wydzielone przy orliku, w Ugoszczu urządzenia zamontowano w kompleksie boisk sportowych na terenie po placu zabaw. Siłownia plenerowa w Brzuzem umiejscowiona jest na plaży przy jeziorze. Zamontowane przyrządy umożliwiają aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu oraz urozmaicony trening różnych grup mięśni dla użytkowników w wieku powyżej 10 lat. Zgodnie z regulaminem, uprawnione do treningu dzieci do 14 roku życia mogą korzystać z urządzeń tylko pod opieką dorosłych. Inwestycja zrealizowana została dzięki środkom Gminy Brzuze i współfinansowaniu z budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

image

Święto Konstytucji 3 Maja i Dzień Strażaka

Gminne uroczystości związane z 227. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz z Dniem Strażaka odbyły się 29 kwietnia 2018 r. w Trąbinie. W przepięknej pogodzie, w asyście orkiestry dętej, poczty sztandarowe, strażacy, radni, sołtysi oraz goście przeszli od remizy OSP do kościoła parafialnego. Wraz z parafianami uczestniczyli następnie w uroczystej mszy św. w intencji Ojczyzny oraz Strażaków, koncelebrowanej przez księży proboszczów Andrzeja Bytnera i Pawła Waruszewskiego. Obchody uświetnił program artystyczny pt. Wiwat Konstytucja! Wiwat 3 Maja! w wykonaniu uczniów ze szkoły w Trąbinie, pod kierunkiem nauczycieli Lidii Gołębiewskiej i Michała Czachorskiego. Scenografię przygotowała Marta Gorzka-Chmielewska. Uroczystości towarzyszyły biało-czerwone barwy unoszone przez uczestników z okazji zbliżającego się Dnia Flagi RP. Po zakończeniu mszy świętej do licznie zebranych mieszkańców gminy i gości zwrócił się wójt Jan Koprowski: „Mimo że Konstytucja 3 Maja nie uchroniła Polski przed zaborami, była jednym ze źródeł sił, jakich Polacy potrzebowali do odzyskania niepodległości po 123 latach niewoli. W 2018 r. pamiętamy o tym szczególnie (…). Również o strażakach, których święto dziś obchodzimy. Kiedy usłyszymy alarmową syrenę, możemy być pewni, że strażak ochotnik porzuca swoje gospodarskie obowiązki i spieszy z pomocą, ratuje mienie zdrowie i życie ludzi. Szczęść Wam Boże Druhowie Strażacy!”. Do życzeń dołączyli m.in.: przewodniczący rady gminy Brzuze Krzysztof Budziński, prezes zarządu powiatowego ZOSP w Rypinie Jan Pankowski, przedstawiciel komendanta PSP w Rypinie st. kpt. Mirosław Ochoński, komendant gminny ZOSP Mieczysław Wardencki, prezes zarządu gminnego ZOSP w Brzuzem Ryszard Kaźmierkiewicz oraz prezes OSP Trąbin Roman Górecki. Organizatorami tegorocznych obchodów Święta Narodowego Trzeciego Maja była Gmina Brzuze oraz Parafia Św. Antoniego w Trąbinie we współpracy ze Szkołą Podstawową i OSP Trąbin. Ponadto do organizacji uroczystości włączyły się pozostałe jednostki OSP: Dobre, Giżynek, Gulbiny, Okonin, Ostrowite i Żałe.

image

Znaleziono pieska

W środę 25 kwietnia znaleziono nad jeziorem w Marianowie młodego i łagodnego pieska. Właściciele proszeni są o kontakt z Urzędem Gminy Brzuze.

image

Sezon kolarski rozpoczęty

Po zakończeniu okresu przygotowawczego, w którym Wiktoria Łukaszewska i Weronika Krzeszewska wzięły udział w zgrupowaniach zimowych, w marcu odbyły się pierwsze starty naszych zawodniczek. 24 marca Natalia Głowacka wygrała wyścig MTB w Świeciu nad Osą i zdobyła złoty medal. W zawodach rozgrywających się w kwietniu w Rypinie naszą szkółkę reprezentowała Wiktoria Łukaszewska, a w pierwszym kwietniowym turnieju szosowym w Nowogrodzie uczestniczyły: Natalia Głowacka – 9 miejsce w kat. młodziczka, Julia Zdunek – miejsce 5 w kat. żakini i Wiktoria Łukaszewska – 29 lokata w kat. młodziczka.
Prowadzone treningi pogłębiają i rozwijają zainteresowania wykraczające poza programy szkolne z zakresu kultury fizycznej i sportu. Opiekun grupy Michał Czachorski organizuje dla zawodników ze szkółki kolarskiej działającej przy Szkole Podstawowej w Ostrowitem zajęcia kolarskie i ogólnorozwojowe oraz dodatkowo przygotowuje młodzież uzdolnioną sportowo do udziału w wyścigach. Działająca od 2015 r. szkółka funkcjonuje w ramach Narodowego Programu Rozwoju Kolarstwa przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego i Gminy Brzuze oraz współpracuje m.in. z TKK Pacific Toruń i Alks Stal Grudziądz.

Zwracamy się z prośbą do kierowców z terenu naszej gminy o zachowanie szczególnej ostrożności, ponieważ rozpoczęły się treningi młodych kolarzy na szosie. Zajęcia odbywają się w poniedziałki i środy w godzinach popołudniowych.

image

Zwrot podatku akcyzowego

Urząd Gminy Brzuze informuje, że 26 kwietnia 2018 r. zostanie uruchomiona wypłata zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego dla producentów rolnych. Wypłaty dokonywane będą w kasie urzędu gminy.

Przetarg na budowę drogi

Wójt Gminy Brzuze ogłosił przetarg nieograniczony na wykonanie zadania pn. Przebudowa drogi dojazdowej Ostrowite–Brzuze od km 0+000 do km 0+720. Termin składania ofert mija 9 maja 2018 r. Dzięki realizacji inwestycji droga zyska nawierzchnię bitumiczną a pas jezdni zostanie poszerzony. Przebudowane zostaną również skrzyżowania oraz wykonane zjazdy do posesji.

Więcej artykułów…
Start > Strona główna
Reforma oświaty
Reforma oświaty
Rewitalizacja
1%
sołectwa
Inwestycje
Odpady
Obrona cywilna
Mapa gminy
MAK+

Osoby online

Naszą witrynę przegląda teraz 70 gości