Facebook

O przyrodzie i krajobrazie w Żałem

W poniedziałek 21 sierpnia mieszkańcy Żałego i Kleszczyna spotkali się z wójtem w ramach edukacji ekologicznej prowadzonej w gminie Brzuze. Poruszona została problematyka ochrony i promocji wyjątkowych walorów przyrodniczo-krajobrazowych okolic Żałego. Zaprezentowana została także książka dr. inż. Jana Koprowskiego Przyroda gminy Brzuze i okolic. Licznie przybyli uczestnicy wzięli udział w dyskusji, a autor opatrzył książkę okazjonalnymi dedykacjami.

image

Przerwa w dostawie wody

Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej w Brzuzem informuje, że 28 sierpnia 2018 r. w godz. 9.30 – 12.00 nastąpi przerwa w dostawie wody w miejscowościach Radzynek i Somsiory. Wyłączenie dostawy wody związane będzie z pracami przy modernizacji wodociągu w miejscowości Somsiory.
Prosimy mieszkańców o zabezpieczenie niezbędnej ilości wody na czas przerwy. Za powstałe niedogodności przepraszamy.

XX Dożynki Gminne

Serdecznie zapraszamy na XX Dożynki Gminne, które odbędą się 1 września 2018 r. w Ugoszczu. Rozpoczęcie o godz. 11:30.

Jubileusz OSP Dobre oraz nadanie jednostce sztandaru

W sobotę 25 sierpnia 2018 r. w Dobrem odbędą się obchody 65-Lecia Ochotniczej Straży Pożarnej oraz uroczystość nadania jednostce sztandaru. Rozpoczęcie o godz. 11.30.

Ostrzeżenie pogodowe

Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy przekazał ostrzeżenie dla mieszkańców województwa w związku z możliwością wystąpienia burz z gradem. Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 10 mm do 20 mm, lokalnie do 35 mm oraz porywami wiatru do 85 km/h. Miejscami grad. Ważność: od godz. 09:00 dnia 24.08.2018 do godz. 20:30 dnia 24.08.2018. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 95%.

Etnograficzne pasje seniorów w Brzuzem

Seniorzy z gminy Brzuze, uczestniczący w projekcie pn. „Pasja w aniołach ukryta” i realizowanym przez Stowarzyszenie Dobrzyniacy, odwiedzili w czwartek 23 sierpnia br. skansen w Kłóbce. W Parku Etnograficznym, który jest Oddziałem Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku znajduje się kilkanaście obiektów architektonicznych m.in. zagrody gospodarskie, młyn, kuźnia czy remiza strażacka. W muzeum zobaczyć można również dawne sprzęty rolnicze i gospodarskie, meble i wyposażenie ówczesnych domostw, a także ukwiecone przydomowe ogródki. Uczestnicy projektu zwiedzili także dwór należący do zasłużonego dla Polski rodu Orpiszewskich. Położony w malowniczym krajobrazie lasów i jezior Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny w Kłóbce nazywany jest „Perłą Kujaw”. Realizacja zadania możliwa jest dzięki dotacji otrzymanej przez stowarzyszenie w konkursie urzędu marszałkowskiego.

image

Województwo finansuje wakacje w Brzuzem

Do końca sierpnia potrwają „Zielone wakacje w gminie Brzuze 2018” - projekt Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Brzuze dofinansowany grantem urzędu marszałkowskiego. Zajęcia, w których biorą udział dzieci z naszej gminy odbywają się w czterech miejscowościach: Brzuze, Ostrowite, Ugoszcz i Żałe. Pod fachową opieką wychowawców aktywnie spędzają czas na półkoloniach m.in. uczestnicząc w warsztatach teatralno-filmowych. Wypoczynek mógł zostać zorganizowany również dzięki wsparciu finansowemu i organizacyjnemu samorządu gminy Brzuze.

image

Wakacyjna edukacja w skansenie

We wtorek 21 sierpnia 2018 r. dzieci biorące udział w zajęciach „Przyroda gminy w pamiątce z gliny” uczestniczyły w wyjeździe edukacyjnym do skansenu w Kłóbce, będącego częścią Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Młodzi uczestnicy zwiedzili kilkanaście dawnych obiektów charakterystycznych dla ziemi kujawsko-dobrzyńskiej, a także mieli okazję poznać trud dawnych obowiązków gospodarskich i domowych oraz zwyczaje panujące w przeszłości we wsi kujawskiej i dobrzyńskiej. Dzięki przeprowadzonym warsztatom samodzielnego wyrabiania masła poznały jego smak. Na zadanie Stowarzyszenie Dobrzyniacy otrzymało dofinansowanie w ramach otwartego konkursu ofert Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.

image
Więcej artykułów…
Start > Strona główna
Reforma oświaty
Reforma oświaty
Rewitalizacja
1%
sołectwa
Inwestycje
Odpady
Obrona cywilna
Mapa gminy
MAK+

Osoby online

Naszą witrynę przegląda teraz 59 gości