Facebook

O pszczołach w szkołach podstawowych

Uczniowie klas I-III ze szkół podstawowych w Ostrowitem i Ugoszczu biorą udział w projekcie „Pszczółki-Ekoprzyjaciółki” organizowanym przez Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego. Przedsięwzięcie dofinansowane jest ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Bierze w nim udział pięćdziesiąt wybranych szkół podstawowych z naszego województwa. W maju dzieci uczestniczyły w zajęciach, prowadzonych przez wykwalifikowanego pszczelarza, który przedstawił im zagadnienia z życia pszczół oraz uczył rozpoznawać rodzaje miodu. Przedstawił rolę, jaką pszczoły odgrywają w przyrodzie i dlaczego należy je otaczać szczególną ochroną. Na zakończenie majowych warsztatów maluchy wykonały własnoręcznie woskowe ozdoby.

image

Rowerowy Cross w Radzynku

Od kilku lat w Radzynku odbywa się Rowerowy Cross, kolarski wyścig dla uczniów z gminnych szkół. 7 czerwca 2017 r. prawie 50 zawodników stawiło się na starcie czterokilometrowej trasy po urokliwych,  parowskich lasach Radzynka i Okonina. W kategorii szkół podstawowych wśród dziewcząt niepokonana okazała się Natalia Głowacka, kolejne miejsca zajęły: Wiktoria Łukaszewska i Weronika Wielgus. Spośród chłopców najszybciej trasę pokonał Krzysztof Barański, drugi był Dawid Seweryński a trzeci Łukasz Predenkiewicz. Wśród dziewcząt z gimnazjum pierwsze miejsce zajęła Olga Bodenszac, na drugiej pozycji wyścig ukończyła Karolina Wiśniewska. Pierwsze miejsce w kategorii chłopców-gimnazjum wywalczył Mateusz Rzymkowski, a kolejne pozycje zajęli Jakub Piasecki oraz Radosław Dygalski.
Medale oraz nagrody dla zwycięzców wręczył wójt Jan Koprowski oraz prezes GKS Pojezierze Brzuze Karol Górski. Zabezpieczenie medyczne zapewniła pani Ewa Manelska. Wyścig zorganizowany został przez Gminny Klub Sportowy Pojezierze Brzuze  przy współudziale  Gminy Brzuze, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Brzuzem, OSP Dobre oraz nauczycieli z naszych szkół.

image

Studzianka Pielgrzym Song

Drugi Przegląd Pieśni i Piosenki Pielgrzymkowej Pielgrzym Song zgromadził w sobotę 3 czerwca 2017 roku ponad 70 wykonawców z terenu naszej gminy oraz gmin sąsiednich. Uczestnicy przeglądu zaprezentowali przy zabytkowej kaplicy w Studziance 17 utworów pielgrzymkowych. Wystąpili goście z Borzymina oraz Radomina, dzieci i młodzież ze szkół podstawowych z gminy Brzuze i z gimnazjum, oraz gminny zespół folklorystyczny Familianki z Somsior. Proboszcz parafii Żałe, Jacek Kędzierski porwał zebranych do wspólnego śpiewu hiszpańskiej pieśni, a z indywidualnym koncertem wystąpił gość szczególny przeglądu, Jacek Szablewski z Rypina.
Organizacji tegorocznej edycji przeglądu podjęło się Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Brzuze we współpracy z Gminą Brzuze oraz Parafią św. Anny w Żałem.
Patronat honorowy nad przeglądem objął jego pomysłodawca, wójt gminy Jan Koprowski. Pielgrzym Song 2017 współfinansowany był ze środków Powiatu Rypińskiego.

image

Informacja KRUS

Informacja Oddziału Regionalnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Bydgoszczy dotycząca terminu złożenia oświadczenia/zaświadczenia o rocznej kwocie podatku dochodowego.

Brzuze – gmina przyjazna pszczołom

19 maja 2017 r. Gmina Brzuze, jako jeden z pierwszych samorządów w województwie kujawsko-pomorskim, otrzymała tytuł Gminy Przyjaznej Pszczołom w ogólnopolskim programie Pomagamy Pszczołom.
Uczestnictwo w programie ma za zadanie inspirować lokalną społeczność do pozytywnych działań związanych z ochroną przyrody, promować działania na rzecz poprawy warunków bytowania pszczołowatych oraz tworzenia dla nich przestrzeni do życia. Dzięki temu, min. powstają w Polsce Miejsca Przyjazne Pszczołom, prowadzone są zajęcia związane z edukacją ekologiczną czy promowane jest sadzenie roślin przyjaznych pszczołom.
Gmina Brzuze od wielu lat aktywnie wspierająca wszelkie działania na rzecz ekologii i ochrony przyrody kontynuuje też, rozpoczęty przez Stowarzyszenie Dobrzyniacy już w 2014 roku, program związany z realnymi działaniami na rzecz ochrony pszczół. Dzięki akcji, uczestnicy projektów m.in. zwiedzili ogród botaniczny w Myślęcinku, poznali zasady budowy „pszczelich hotelików” oraz wzięli udział w zajęciach w pasiece w Dobrem.

Dzień Matki w Somsiorach

1 czerwca, członkinie Koła Gospodyń w Somsiorach wraz z przewodniczącą Anną Zglińską, zorganizowały uroczystości z okazji Dnia Matki. Zaproszeni goście, wśród których byli min.: wójt Jan Koprowski, wiceprzewodniczący rady Tomasz Maklakiewicz, radny gminy Sławomir Tomaszewski, sołtys Ryszard Rumianowski oraz pracownicy samorządowi, złożyli paniom najlepsze życzenia.

image

Przerwy w dostawie energii elektrycznej

Informacja ENERGA-OPERATOR SA dotycząca wyłączenia prądu na terenie gminy Brzuze:

w dniu 06.06.2017
- w godz. 08.00-14.00 stacja: Brzuze 4                      
- w godz. 08.00-10.00 stacja: Trąbin 4 obwód 100             
- w godz. 09.30-11.30 stacja: Trąbin 4 obwód 200            

w dniu 08.06.2017

- w godz. 11.00-14.30 stacja: Kleszczyn 2

Dotacja na rewitalizację Gminy Brzuze

30 maja 2017 r. w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu miało miejsce uroczyste podpisanie umowy między województwem Kujawsko-Pomorskim reprezentowanym przez marszałka Piotra Całbeckiego i wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego a Gminą Brzuze reprezentowaną przez wójta Jana Koprowskiego i skarbnik Annę Szabat. Na podstawie zapisów umowy Gmina Brzuze otrzymała dofinansowanie w ramach konkursu planów rewitalizacji realizowanych przez gminy z województwa kujawsko-pomorskiego. Dzięki opracowaniu programu rewitalizacji dla Gminy Brzuze, nasz samorząd otrzyma dofinansowanie w wysokości 32.171,90 zł, stanowiące 90% kosztów projektu o łącznej wartości 35.746,56 zł. Wypracowany dokument umożliwi Gminie Brzuze dalsze ubieganie się o środki finansowe z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2014-2020 na działania zmierzające do poprawy warunków i jakości życia mieszkańców gminy.

Więcej artykułów…
Start > Strona główna
Reforma oświaty
Rewitalizacja
1%
sołectwa
Inwestycje
Odpady
Obrona cywilna
Mapa gminy
MAK+

Osoby online

Naszą witrynę przegląda teraz 7 gości