Facebook

Gmina Brzuze wspiera działania WOPR Lipno

23 listopada br. ratownicy Lipnowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego świętowali jubileusz swojej działalności i z tej okazji zorganizowali uroczystość, w której oprócz ratowników uczestniczyli również współpracujący z WOPR przedstawiciele instytucji.
Od 10 lat prowadzą akcje ratownicze na wodach Pojezierza Dobrzyńskiego, a ich służba nie zamyka się jednak tylko w zapewnianiu bezpieczeństwa podczas kąpieli. Prezes Marcin Makowski oraz pozostali ochotnicy prowadzą szereg akcji profilaktycznych, szkoleń i kursów, szkółkę nauki pływania, sekcję psów ratowniczych czy sekcję morsów. Doceniając niesioną mieszkańcom kilku gmin pomoc oraz istotność podejmowanych działań władze kujawsko-pomorskiego WOPR odznaczyły zasłużonych ratowników z Lipna okolicznościowymi medalami. W 2019 roku, dzięki ogromnemu zaangażowaniu i determinacji ochotnicy pozyskali od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Powiatu Lipnowskiego, Gminy Lipno, Gminy Skępe, Gminy Kikół, Gminy Tłuchowo, Gminy Brzuze, Miasta Lipno i PUK z Lipna środki na zakup samochodu Isuzu D Max wraz z łodzią motorową typu RIB oraz sprzętem ratowniczym. Sprzęt będzie służył w działaniach edukacyjnych i ratowniczych na terenie powiatu lipnowskiego i gminy Brzuze.

image

Rozmowy o samorządności

Młodzież klas ósmych szkół podstawowych z Ostrowitego, Radzynka i Trąbina spotkała się z przedstawicielami naszego samorządu, którzy odpowiadali na pytania związane z funkcjonowaniem rady gminy. W ramach lekcji samorządności, radni: Agnieszka Betlejewska, Krzysztof Budziński i Jan Cieszyński przybliżyli uczniom m.in. rodzaje zadań gminy, strukturę i zasady funkcjonowania rady czy procedurę opracowywania budżetu. Duże zainteresowanie wzbudziły również rozmowy o planach inwestycyjnych dla poszczególnych miejscowości. Bezpośrednie spotkania z władzami samorządowymi pomagają młodym mieszkańcom naszej gminy pogłębić wiadomości zdobyte na lekcjach wiedzy o społeczeństwie oraz zainteresować się sprawami publicznymi na poziomie lokalnym.

image

Zmiana terminu wypłaty świadczeń pieniężnych

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Brzuzem informuje, iż wypłata świadczeń rodzinnych oraz świadczeń z pomocy społecznej nastąpi w dniu 29 listopada 2019 r.

Gminne obchody 80. rocznicy zbrodni Selbstschutzu

Pragnąc uczcić pamięć o pomordowanych 80 lat temu przez Selbstschutz mieszkańcach gminy Brzuze oraz wszystkich, którzy zginęli w wyniku działań II wojny światowej, 17 listopada br. samorząd gminy Brzuze we współpracy z Parafią Św. Stanisława Kostki zorganizował uroczystości w Ostrowitem. Podczas mszy świętej w intencji ofiar zbrodni niemieckich modlił się ksiądz proboszcz Zbigniew Morawski oraz zgromadzeni mieszkańcy, radni, sołtysi i przedstawiciele władz samorządowych. Danuta Wiśniewska oraz uczennice ze szkoły w Ugoszczu: Lena Rochnowska i Maja Rygielska wprowadziły wszystkich w nastrój refleksji i zadumy. W okolicznościowym wystąpieniu wójt Jan Koprowski przypomniał nazwiska mieszkańców, na których oprawcy z Selbstschutzu dokonali bestialskiego mordu. Nienawiść niemieckich kolonistów do swoich polskich sąsiadów, która z nieprawdopodobną siłą wybuchła wraz z początkiem wojny sprawiła, że los osadzanych w piwnicach rypińskiego „Domu Kaźni” stał się przesądzony. Szykany i pobicia, aresztowania i zabójstwa czekały na Polaków już w pierwszych tygodniach wojny.
- Nie znamy ostatnich dni wszystkich, którzy zostali zabici. Możemy tylko domyślać się ile w nich było bólu, cierpienia, pewnie też nadziei na uratowanie, na powrót do swoich rodzin i obowiązków. Wiemy też jaka była niepewność i cierpienie najbliższych. Znane są relacje świadków aresztowań księży i nauczycieli. Kierował tymi aresztowaniami kat z Somsior, kierownik niemieckiej szkoły, morderca wielu więźniów, a także inni koloniści mieszkający blisko Polaków i znający ich rodziny, przez co mieli ułatwione zadanie. Aresztowano wielu mieszkańców miejscowości położonych obecnie na terenie gminy. Dlaczego? – na to pytanie niełatwo znaleźć odpowiedź nawet po 80 latach. Dzisiaj wspominamy z czcią imiona zabitych. Wspominamy też pozostałe ofiary rypińskiej kaźni nieznane z imienia oraz wszystkich aresztowanych w kolejnych latach i poległych za ojczyznę z rąk niemieckich i sowieckich. Cześć ich pamięci. Wieczne odpoczywanie racz im dać Panie. – poprosił o modlitwę wójt Jan Koprowski.

image

Święto przedszkolaków z Ostrowitego

Najmłodsze dzieci z przedszkola w Ostrowitem zostały w środę  20 listopada br. pasowane na pełnoprawnych przedszkolaków. Podczas uroczystości 3 i 4-latki zaprezentowały swoim rodzicom, starszym koleżankom i kolegom, opiekunkom oraz zaproszonym gościom program artystyczny przygotowany przez wychowawczynię - Natalię Kosińską. Dzieci złożyły uroczyste ślubowanie, a następnie dyrektor Anna Sarnowska pasowała przejętych maluchów na przedszkolaków. Na pamiątkę tej ważnej chwili świeżo upieczeni przedszkolacy otrzymali pamiątkowe dyplomy i szkolne upominki. Wśród zaproszonych gości byli radni: Jan Cieszyński i Błażej Makuch, a Agata Ciechanowska – sekretarz gminy złożyła, w imieniu wójta, najmłodszym przedszkolakom życzenia wielu radosnych chwil spędzonych w przedszkolu. Po uroczystości dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy i na słodki poczęstunek.

image

Stypendia szkolne

Urząd Gminy Brzuze informuje, że wypłaty stypendiów szkolnych za okres od 1 września do 31 grudnia 2019 r. będą realizowane w dniach od 9 do 20  grudnia 2019 r. Decyzje stypendialne można odbierać osobiście w Urzędzie Gminy Brzuze - pokój nr 5.

Inwestycja drogowa w Studziance zrealizowana

Zakończone zostały prace na odcinku drogi Studzianka-Bobrówiec. W ramach przedsięwzięcia, na 410-metrowym odcinku, wykonano podbudowę, ułożono dwuwarstwową nawierzchnię bitumiczną, zamontowano bariery sprężyste oraz ustawiono oznakowanie pionowe. Budowa realizowana przez nasz samorząd możliwa była dzięki dofinansowaniu z budżetu urzędu marszałkowskiego uzyskanego w ramach Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych.

image

Wolność jest w Nas

Szkoła Podstawowa w Ugoszczu była gospodarzem tegorocznych gminnych obchodów 101. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. W uroczystości wzięli udział mieszkańcy gminy, uczniowie, nauczyciele oraz przedstawiciele samorządu gminnego. W podniosłej atmosferze odśpiewano hymn, a uczniowie zaprezentowali wiersze i pieśni patriotyczne w przygotowanym pod kierunkiem Agnieszki Cieślak, Dariusza Pucińskiego i Beaty Góralczyk programie artystycznym. W okolicznościowym wystąpieniu wójt Jan Koprowski zwrócił się do zgromadzonych: (…) Dziękuję za to, że pamiętacie, że bierzecie udział w uroczystościach recytując wiersze, śpiewając o tych wszystkich, którzy wielkim wysiłkiem, przelaną krwią i ciężką pracą dążyli do odzyskania niepodległości naszej Ojczyzny i osiągnęli cel. To dzięki nim cieszymy się dziś wolnością, możemy rozwijać naszą ukochaną Ojczyznę, naszą piękną gminę i wioski. Mamy obowiązek pielęgnować pamięć i starać się nie zaprzepaścić dorobku tamtego pokolenia sprzed stu jeden lat. Dzisiaj w Ugoszczu, wspominając o listopadowych wydarzeniach, pamiętać też musimy, że sto lat Niepodległej to nie tylko lata szczęśliwe, ale również lata trudnych doświadczeń, a nawet lata zagrożeń dla dalszego istnienia narodu, w czasie II wojny światowej, kiedy mordowano patriotów, polską inteligencję, również księży i nauczycieli z naszej gminy, w tym nauczyciela szkoły w Ugoszczu Alfreda Cichorackiego, upamiętnionego na tablicy, pod którą za chwilę złożymy kwiaty. Na pewno nie chcielibyśmy, aby podobne zagrożenia wojenne i totalitarne się powtórzyły. Aby to się nie wydarzyło, musimy wymagać przede wszystkim od siebie, pracować i uczyć się, musimy rozpoznawać współczesne pułapki i zagrożenia. Chcemy by wyrosło pokolenie wolnych Polek i Polaków, by Polska była sprawiedliwym i wolnym krajem.
Gminne uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości zbiegły się z 80. rocznicą zbrodni niemieckich dokonanych na mieszkańcach miejscowości położonych w gminie Brzuze oraz 50. rocznicą odsłonięcia tablicy upamiętniającej mord na nauczycielu miejscowej szkoły jesienią 1939 r. Uczniowie i przedstawiciele samorządu gminy złożyli pod tablicą kwiaty jako symbol hołdu dla tych, którzy zginęli za Ojczyznę.

image
Więcej artykułów…
Start > Strona główna
Reforma oświaty
Reforma oświaty
Rewitalizacja
1%
sołectwa
Inwestycje
Odpady
Obrona cywilna
Mapa gminy
MAK+

Osoby online

Naszą witrynę przegląda teraz 15 gości