Facebook

Sygnał alarmowy w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Informujemy, że w celu upamiętnienia obchodów 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, 1 sierpnia 2019 r. o godz. 17.00 zostaną włączone syreny alarmowe. Uruchomienie syren pozwoli jednocześnie na przeprowadzenie krajowego treningu sprawności sygnałów i komunikatów wykorzystywanych w systemie ostrzegania i alarmowania ludności.

Wyniki wyborów do izby rolniczej

28 lipca 2019 roku odbyły się wybory do Rady Powiatowej Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej w powiecie rypińskim. W wyniku przeprowadzonego głosowania w okręgu wyborczym nr 83 w Brzuzem ustalono, że w głosowaniu udział wzięły 123 osoby, które oddały 143 głosy ważne, z czego poszczególni kandydaci otrzymali następujące ilości głosów:

Paweł Osiński - 65,
Mirosław Wojciech Ozimkowski - 50,
Krzysztof Malinowski - 28.

Na podstawie wyników głosownia komisja stwierdziła, że do izby rolniczej wybrani zostali: Paweł Osiński i Mirosław Wojciech Ozimkowski. Serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w działalności na rzecz społeczności rolniczej.

Dom zapachem ziół wypełniony

Mieszkańcy gminy biorący udział w projekcie Z seniorami za ziołami odwiedzili w poniedziałek 22 lipca br. pracownię ceramiczną Melerart Karoliny Meler. Podczas zajęć stworzyli z gliny ażurowe lampiony i kominki do aromaterapii. Dekorowane motywami roślinnymi i ozdobione techniką sgrafitto, po wypaleniu w piecu nabiorą niepowtarzalnego charakteru. Z całą pewnością zapewnią seniorom relaks dla ciała i ducha podczas długich, jesiennych wieczorów.
Warsztaty zrealizowane zostały dzięki dotacji uzyskanej przez Stowarzyszenie Dobrzyniacy w ramach otwartego konkursu ofert urzędu marszałkowskiego.

image

Kajakiem na granicy ziemi dobrzyńskiej

W niedzielne przedpołudnie 21 lipca br. 30-osobowa grupa mieszkańców naszej gminy uczestniczyła w spływie kajakowym, który zorganizował Gminny Klub Sportowy Pojezierze Brzuze. Wycieczka wiodła rzeką Drwęcą na trasie Radziki Duże–Golub-Dobrzyń z przystankiem na polu biwakowym w Rodzonem. Dzika przyroda i malowniczy krajobraz towarzyszyły na całym 23-kilometrowym szlaku. Aktywny wypoczynek oraz promocja rekreacji na wodzie są przez samorząd gminny wspierane od wielu lat w ramach organizowanych wydarzeń z cyklu Brzuze Kajak Tour. Do tradycji należą już spływy kajakowe organizowane po naszych urokliwych jeziorach m.in. Kleszczyńskim i Długie, a także rzekach: Drwęcy i Rypienicy. Niedawno wyżej położony odcinek Drwęcy z Szabdy do Radzik Dużych pokonali uczestnicy projektu Wiek Seniora – Wigor Juniora.

image

Dotacja dla lipnowskiego WOPR

19 lipca 2019 r. wójt Jan Koprowski przy kontrasygnacie skarbnika gminy Anny Szabat podpisał umowę w sprawie dotacji dla Lipnowskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego reprezentowanego przez prezesa Marcina Makowskiego i skarbnika Janusza Sarnowskiego. Na mocy podpisanej umowy Gmina Brzuze dofinansuje zakup zestawu mobilnego do ratownictwa wodnego, składającego się z samochodu terenowego i łodzi motorowej, motopompy i zapory olejowej.
Ratownicy lipnowskiego WOPR od wielu lat współpracują z Gminą Brzuze. Prowadzą akcje ratownicze, ale również wspomagają działania profilaktyczne promujące poprawne zachowania nad wodą oraz przeprowadzają szkolenia z zakresu pierwszej pomocy. Najbliższe pokazy zaplanowane są na 1 sierpnia na Jeziorze Kleszczyńskim podczas Pikniku Seniora, natomiast 7 lipca sołectwa Gulbiny i Marianowo zorganizowały Popołudnie z WOPR, w którym udział wzięli m.in. ratownicy z lipnowskiej grupy.

O zdrowiu przy ziołach

W czwartek 18 lipca w pracowni edukacji ekologicznej w Brzuzem odbyły się zajęcia z zakresu edukacji przyrodniczej i zielarstwa. Seniorzy uczestniczyli w warsztatach, które poprowadziły panie z przedsiębiorstwa społecznego Kraina Skrwy Manufaktura Zdrowia. Podczas ożywionej dyskusji skupiono uwagę na właściwościach zdrowotnych ziół i możliwości ich zastosowania w leczeniu różnych schorzeń oraz roli roślin leczniczych w urozmaicaniu diety. Bogactwo łąk, mokradeł i lasów obfitujących w zioła lecznicze oraz znajomość zbieranych roślin pomagają zadbać o nasze zdrowie. W czasie zajęć uczestnicy projektu kosztowali przygotowanej specjalnie na tę okazję aromatycznej herbatki a także samodzielnie komponowali własne ziołowe mieszanki. Projekt Stowarzyszenia Dobrzyniacy pn. Z seniorami za ziołami dofinansowany jest z budżetu województwa kujawsko-pomorskiego w ramach otwartego konkursu ofert w 2019 r.

image

Święto folkloru w Ugoszczu

14 lipca br. Ugoszcz gościł uczestników XX Przeglądu Zespołów Ludowych Ziemi Dobrzyńskiej. Skrwilenianki (Skrwilno), Złoty Kłos i Chalinianki (Dobrzyń n. Wisłą), Jarzębinki (Chrostkowo), Jesienny Liść i Chłopaki do Wzięcia (Kikół), Osiecka Kapela Ludowa im. Kamińskich (Osiek n. Wisłą), Srebrny Włos i Walentynki (Rypin), Jutrzenka i Radość (Czernikowo), Wrzosy (miasto Rypin), Wichowiaki (Lipno), Kawęczynianki (Kawęczyn), a także zespół z gminy Brzuze - Familianki zaprezentowali kilkadziesiąt utworów związanych z historią, kulturą i obyczajami ziemi dobrzyńskiej. Z okazji jubileuszowej edycji każdy z uczestniczących zespołów otrzymał pamiątkową statuetkę oraz drobny upominek od organizatorów: Stowarzyszenia Gmin Ziemi Dobrzyńskiej i Wójta Gminy Brzuze. Wysoki poziom artystyczny, bogaty repertuar oraz sprawne prowadzenie przez Dariusza Chrobaka sprawia, że ta popularna impreza od wielu lat cieszy się niegasnącym zainteresowaniem wśród mieszkańców i gości. Szczególne podziękowania za kultywowanie tradycji i budowanie więzi lokalnych skierowano na ręce prezesa stowarzyszenia Ryszarda Bartoszewskiego i wójta gminy Jana Koprowskiego.
- Z zadowoleniem przyjąłem możliwość współorganizacji przeglądu przez Gminę Brzuze, który początkowo odbywał się w Ostrowitem, w amfiteatrze nad jeziorem ze sceną na składzie kolejki wąskotorowej. W związku z niemożliwością dalszego wykorzystania tego obiektu i brakiem zaplecza, imprezę przenieśliśmy do Ugoszcza, gdzie od 2005 r. na terenie przy świetlicy i szkole organizowane są różne wydarzenia sołeckie, gminne i regionalne. Dziękuję wszystkim uczestnikom i współorganizatorom za współpracę, dzięki której przegląd cieszy się wielkim uznaniem miłośników folkloru. Liczę na to, że udany XX jubileuszowy przegląd będzie impulsem do dalszych działań i rozwoju folkloru ziemi dobrzyńskiej, a nasza gmina jednym z ważnych miejsc krzewienia kultury ludowej w regionie - mówił wójt Jan Koprowski.
Uroczystość zaszczycili również swoją obecnością: Aneta Jędrzejewska – członkini zarządu województwa kujawsko-pomorskiego, dr Andrzej Potoczek - prezes Stowarzyszenia Salutaris, Tomasz Kinicki - burmistrz miasta i gminy Górzno, Janusz Tyburski - wójt gminy Rypin, Mariusz Lorenc - wójt gminy Chrostkowo oraz przedstawiciele rady i zarządu SGZD - Agnieszka Matyjasik, Bożena Mazur, dr hab. Andrzej Mielczarek i dr Adam Wróbel.
Organizacyjny sukces i opiekę nad licznie zgromadzonymi zespołami i gośćmi zapewnili również radni, sołtysi, reprezentanci gminnych instytucji i stowarzyszeń, szkół podstawowych z Ostrowitego i Ugoszcza oraz pracownicy urzędu gminy w Brzuzem.

image

Piłka nożna – trening i zabawa

Na kompleksie boisk orlik w Ostrowitem trwają zajęcia sportowe dla dzieci i młodzieży pn. Wakacje z Piłką – Brzuze 2019. Od 10 lipca br. trenerzy brodnickiej Sparty prowadzą profesjonalne treningi dla młodych zawodników z roczników 2005-2014 w podziale na pięć kategorii wiekowych. Propagowanie piłki nożnej jako atrakcyjnej oraz aktywnej formy spędzania wolnego czasu przez dzieci i młodzież cieszy ich rodziców, a  fachowo prowadzone zajęcia zyskały wśród uczestników ogromną popularność. Na zakończenie trwających trzy tygodnie zmagań z piłką nożną każdy młody piłkarz otrzyma certyfikat udziału w treningach. Organizatorem piłkarskich warsztatów jest Gminny Klub Sportowy Pojezierze Brzuze, a patronat nad imprezą sprawują: wójt gminy oraz Gminna Komisja Rozwiazywania Problemów Alkoholowych.

image

Więcej artykułów…
Start > Strona główna
Reforma oświaty
Reforma oświaty
Rewitalizacja
1%
sołectwa
Inwestycje
Odpady
Obrona cywilna
Mapa gminy
MAK+

Osoby online

Naszą witrynę przegląda teraz 20 gości