Facebook

Przerwy w dostawie energii elektrycznej

Informacja ENERGA-OPERATOR SA dotycząca wyłączenia prądu na terenie gminy Brzuze:

w dniu 17.12.2019:
- w godz. 8.30-11.30 stacja Trąbin od 1 do 7
- w godz. 8.30-11-30 stacja Trąbin Rumunki 3, 4, 5

w dniu 19.12.2019:
- w godz. 8.00-15.00 linia Marianowo 1 obwód 200

Dzień pamięci w Trąbinie

Choć zamordowani w okrutnych męczarniach, katowani i znieważani,  jednak trwają w naszej pamięci. Stali się sumieniem pokoleń. Msza Św. w intencji Ojczyzny sprawowana przez ks. proboszcza Andrzeja Bytnera, modlitwa za ofiary zbrodni niemieckich z 1939 roku, znalazły się w programie uroczystości w kościele parafialnym w Trąbinie, która odbyła się 29 listopada br. Organizatorem była Parafia Św. Antoniego w Trabinie oraz Szkoła Podstawowa w Trąbinie. Udział wzięły również poczty sztandarowe OSP z Gulbin i Dobrego. Patronat nad wydarzeniem objął wójt gminy. Zebranych powitał nauczyciel tej szkoły oraz inicjator przedsięwzięcia Krzysztof Budziński, pełniący funkcję przewodniczącego Rady Gminy Brzuze. Przedstawił m.in. sylwetki męczenników z trąbińskiej parafii, proboszcza ks. Stanisława Sławińskiego oraz nauczycieli: Wawrzyńca Pęcherka i Józefa Krzywińskiego. Uczniowie trąbińskiej szkoły zaprezentowali montaż słowno-muzyczny Z męki rodzi się nadzieja przygotowany pod kierunkiem nauczycieli tej szkoły Lidię Gołębiewską, Iwonę Włodarczyk i Krzysztofa Budzińskiego. W okolicznościowym wystąpieniu wójt Jan Koprowski przypomniał ofiary zbrodni niemieckich z terenu całej gminy. Uczestnikami uroczystości byli m.in. wicestarosta rypiński Piotr Czarnecki, Regina Dąbkowska z bydgoskiej delegatury IPN, nauczyciele, radni, sołtysi członkinie kgw, strażacy ochotnicy oraz mieszkańcy gminy. Na zakończenie przedstawiciele samorządu gminy, powiatu, szkoły oraz IPN złożyli wiązanki kwiatów pod tablicami pamięci poświęconymi księdzu Stanisławowi Sławińskiemu oraz nauczycielowi Józefowi Krzywińskiemu.

image

Gmina Brzuze wspiera działania WOPR Lipno

23 listopada br. ratownicy Lipnowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego świętowali jubileusz swojej działalności i z tej okazji zorganizowali uroczystość, w której oprócz ratowników uczestniczyli również współpracujący z WOPR przedstawiciele instytucji.
Od 10 lat prowadzą akcje ratownicze na wodach Pojezierza Dobrzyńskiego, a ich służba nie zamyka się jednak tylko w zapewnianiu bezpieczeństwa podczas kąpieli. Prezes Marcin Makowski oraz pozostali ochotnicy prowadzą szereg akcji profilaktycznych, szkoleń i kursów, szkółkę nauki pływania, sekcję psów ratowniczych czy sekcję morsów. Doceniając niesioną mieszkańcom kilku gmin pomoc oraz istotność podejmowanych działań władze kujawsko-pomorskiego WOPR odznaczyły zasłużonych ratowników z Lipna okolicznościowymi medalami. W 2019 roku, dzięki ogromnemu zaangażowaniu i determinacji ochotnicy pozyskali od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Powiatu Lipnowskiego, Gminy Lipno, Gminy Skępe, Gminy Kikół, Gminy Tłuchowo, Gminy Brzuze, Miasta Lipno i PUK z Lipna środki na zakup samochodu Isuzu D Max wraz z łodzią motorową typu RIB oraz sprzętem ratowniczym. Sprzęt będzie służył w działaniach edukacyjnych i ratowniczych na terenie powiatu lipnowskiego i gminy Brzuze.

image

Rozmowy o samorządności

Młodzież klas ósmych szkół podstawowych z Ostrowitego, Radzynka i Trąbina spotkała się z przedstawicielami naszego samorządu, którzy odpowiadali na pytania związane z funkcjonowaniem rady gminy. W ramach lekcji samorządności, radni: Agnieszka Betlejewska, Krzysztof Budziński i Jan Cieszyński przybliżyli uczniom m.in. rodzaje zadań gminy, strukturę i zasady funkcjonowania rady czy procedurę opracowywania budżetu. Duże zainteresowanie wzbudziły również rozmowy o planach inwestycyjnych dla poszczególnych miejscowości. Bezpośrednie spotkania z władzami samorządowymi pomagają młodym mieszkańcom naszej gminy pogłębić wiadomości zdobyte na lekcjach wiedzy o społeczeństwie oraz zainteresować się sprawami publicznymi na poziomie lokalnym.

image

Zmiana terminu wypłaty świadczeń pieniężnych

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Brzuzem informuje, iż wypłata świadczeń rodzinnych oraz świadczeń z pomocy społecznej nastąpi w dniu 29 listopada 2019 r.

Gminne obchody 80. rocznicy zbrodni Selbstschutzu

Pragnąc uczcić pamięć o pomordowanych 80 lat temu przez Selbstschutz mieszkańcach gminy Brzuze oraz wszystkich, którzy zginęli w wyniku działań II wojny światowej, 17 listopada br. samorząd gminy Brzuze we współpracy z Parafią Św. Stanisława Kostki zorganizował uroczystości w Ostrowitem. Podczas mszy świętej w intencji ofiar zbrodni niemieckich modlił się ksiądz proboszcz Zbigniew Morawski oraz zgromadzeni mieszkańcy, radni, sołtysi i przedstawiciele władz samorządowych. Danuta Wiśniewska oraz uczennice ze szkoły w Ugoszczu: Lena Rochnowska i Maja Rygielska wprowadziły wszystkich w nastrój refleksji i zadumy. W okolicznościowym wystąpieniu wójt Jan Koprowski przypomniał nazwiska mieszkańców, na których oprawcy z Selbstschutzu dokonali bestialskiego mordu. Nienawiść niemieckich kolonistów do swoich polskich sąsiadów, która z nieprawdopodobną siłą wybuchła wraz z początkiem wojny sprawiła, że los osadzanych w piwnicach rypińskiego „Domu Kaźni” stał się przesądzony. Szykany i pobicia, aresztowania i zabójstwa czekały na Polaków już w pierwszych tygodniach wojny.
- Nie znamy ostatnich dni wszystkich, którzy zostali zabici. Możemy tylko domyślać się ile w nich było bólu, cierpienia, pewnie też nadziei na uratowanie, na powrót do swoich rodzin i obowiązków. Wiemy też jaka była niepewność i cierpienie najbliższych. Znane są relacje świadków aresztowań księży i nauczycieli. Kierował tymi aresztowaniami kat z Somsior, kierownik niemieckiej szkoły, morderca wielu więźniów, a także inni koloniści mieszkający blisko Polaków i znający ich rodziny, przez co mieli ułatwione zadanie. Aresztowano wielu mieszkańców miejscowości położonych obecnie na terenie gminy. Dlaczego? – na to pytanie niełatwo znaleźć odpowiedź nawet po 80 latach. Dzisiaj wspominamy z czcią imiona zabitych. Wspominamy też pozostałe ofiary rypińskiej kaźni nieznane z imienia oraz wszystkich aresztowanych w kolejnych latach i poległych za ojczyznę z rąk niemieckich i sowieckich. Cześć ich pamięci. Wieczne odpoczywanie racz im dać Panie. – poprosił o modlitwę wójt Jan Koprowski.

image

Święto przedszkolaków z Ostrowitego

Najmłodsze dzieci z przedszkola w Ostrowitem zostały w środę  20 listopada br. pasowane na pełnoprawnych przedszkolaków. Podczas uroczystości 3 i 4-latki zaprezentowały swoim rodzicom, starszym koleżankom i kolegom, opiekunkom oraz zaproszonym gościom program artystyczny przygotowany przez wychowawczynię - Natalię Kosińską. Dzieci złożyły uroczyste ślubowanie, a następnie dyrektor Anna Sarnowska pasowała przejętych maluchów na przedszkolaków. Na pamiątkę tej ważnej chwili świeżo upieczeni przedszkolacy otrzymali pamiątkowe dyplomy i szkolne upominki. Wśród zaproszonych gości byli radni: Jan Cieszyński i Błażej Makuch, a Agata Ciechanowska – sekretarz gminy złożyła, w imieniu wójta, najmłodszym przedszkolakom życzenia wielu radosnych chwil spędzonych w przedszkolu. Po uroczystości dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy i na słodki poczęstunek.

image

Stypendia szkolne

Urząd Gminy Brzuze informuje, że wypłaty stypendiów szkolnych za okres od 1 września do 31 grudnia 2019 r. będą realizowane w dniach od 9 do 20  grudnia 2019 r. Decyzje stypendialne można odbierać osobiście w Urzędzie Gminy Brzuze - pokój nr 5.

Więcej artykułów…
Start > Strona główna
Reforma oświaty
Reforma oświaty
Rewitalizacja
1%
sołectwa
Inwestycje
Odpady
Obrona cywilna
Mapa gminy
MAK+

Osoby online

Naszą witrynę przegląda teraz 7 gości