Facebook

XIX Dożynki Gminne w Dobrem

2 września 2017 r. w Dobrem, odbyły się zorganizowane przez Samorząd Gminy Brzuze, Sołectwo Dobre i Parafię św. Antoniego w Trąbinie, XIX Dożynki Gminne. Uroczystości święta plonów rozpoczął tradycyjny korowód wieńców dożynkowych, który prowadziła orkiestra dęta. Tuż za nią w asyście pocztów sztandarowych straży pożarnych szli starostowie tegorocznych dożynek: Jolanta Cołbecka i Stanisław Kazimierski, przedstawiciele gminy z wójtem Janem Koprowskim, reprezentanci sołectw i kół gospodyń wiejskich, niosący dożynkowe wieńce oraz licznie zgromadzeni goście. Przy pięknie udekorowanym ołtarzu odprawiona została pod przewodnictwem proboszcza trąbińskiej parafii Andrzeja Bytnera, dziękczynna msza św. w intencji rolników, homilię zaś wygłosił ksiądz Henryk Zagórowicz – proboszcz z Ruża. Wójt gminy Jan Koprowski również zwrócił się do rolników: (…) że pole, to warsztat pracy pod gołym niebem, że to nie hala produkcyjna, w której proces technologiczny można zaplanować w szczegółach. Tu ciągle dominują prawa przyrody. Tu potrzebne jest powołanie, szacunek dla ziemi i poszanowanie jej praw. I tu w końcu dbałość o przyrodę może przyczynić się do zmniejszenia skutków środowiskowych i gospodarczych wynikających ze zmian klimatycznych. Dlatego rolnik to nie tylko zawód, to specjalna misja, służba ziemi, w której tak cenne są: ciągłość pokoleniowa, doświadczenie, tradycje i mądre zwyczaje, niezmiennie ważna pozostała wiara, dziękczynienie za zebrane plony, więc zgodnie z nauką Kościoła, przybyliśmy dziś podziękować Bogu”.

Podczas dożynek rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Mieszkańcy gminy Brzuze, szczycącej się od lat wspaniale wykonanymi wieńcami, również w tym roku nie zawiedli. Spośród siedemnastu wieńców, jury konkursowe przyznało pierwsze miejsce dla sołectwa Ugoszcz, drugie dla sołectwa Dobre a trzecie miejsce zdobył wieniec wykonany przez sołectwo Trąbin Rumunki. Komisja wyróżniła  także wieniec przygotowany przez KGW z Przyrowy-Mościsk. Obchody uświetniły występy artystyczne mieszkańców gminy: Olgi Predenkiewicz, Leny i Bartka Rochnowskich, zespołu „Volta”, Patrycji Ciechanowskiej, Olgi Bodenszac, Darii Strzeleckiej, gminnego zespołu  „Familianki” oraz przybyłych gości: Kapeli „Sami Swoi” z Rypina, Osieckiej Kapeli Ludowej im. Kamińskich z Obrowa, Andrzeja Orciucha i Ilony Kałuży. Nie zawiedli również młodzi zawodnicy z naszej szkółki kolarskiej, działającej od 2015 roku, którzy zaprezentowali się na imprezie. Nie zabrakło także atrakcji dla dzieci: dmuchane zjeżdżalnie, trampoliny i pływaczki cieszyły się wśród najmłodszych ogromną popularnością. Obchody święta plonów zakończyła tradycyjna wiejska zabawa.

Dzięki staraniom mieszkańców oraz sołtysa Jana Głowińskiego, radnego Tomasza Maklakiewicza, przewodniczącej KGW Dobre, Maryli Maklakiewicz i prezesa OSP Dobre Romualda Orzechowskiego, a także pracowników samorządowych Gminy Brzuze nawet pogoda nie zmąciła pozytywnej, dożynkowej aury. Mieszkańcy gminy oraz goście licznie wzięli udział w uroczystościach dożynkowych.

2 września, to również dzień, w którym swój finał miała ogólnopolska akcja „Narodowe Czytanie”. Z tej okazji w trakcie dożynek odbyło się czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Goście wysłuchali fragmentów tekstu w interpretacji Marii Domann i Jana Koprowskiego oraz Danuty Wiśniewskiej i Michała Czachorskiego. Nauczyciele oraz pracownicy samorządowi z gminy Brzuze zatańczyli zgromadzonym gościom przygotowaną z tej okazji polkę.

image
Start > Strona główna > XIX Dożynki Gminne w Dobrem
Reforma oświaty
Reforma oświaty
Rewitalizacja
1%
sołectwa
Inwestycje
Odpady
Obrona cywilna
Mapa gminy
MAK+

Osoby online

Naszą witrynę przegląda teraz 23 gości